Mechanical Design Engineer

Praha

Náplň práce:

  • Creation of product documentation based on customer specifications
  • Modification of existing product at 3D level
  • Work in 3D CAD (Solidworks)
  • Design, 3D print and manufacturing/updating of tools improving production and testing
  • Cooperation on the development of new products
  • Support of production, incoming and outcoming inspection
  • Work with databases (ORACLE, Cinnamon, HART) with items and drawings - creating and updating items through ECO (Engineering change order)
  • Creating and updating manufacturing instructions, control plans, material declarations, Fire and Smoke and other documents
  • Close work with other departments (Production, Quality, Purchasing, Sales, Test, HW, Technology, Customer service)

Co od Vás očekáváme:

  • High school/university of mechanical engineering
  • Good knowledge of Czech and English, both written and spoken
  • Very good knowledge of mechanical design
  • Experience in development/design
  • Very good knowledge of working with 3D CAD Systems (SolidWorks preferably)
  • Creative thinking
  • High level of independence and responsibility
  • Proactive approach
  • Loyalty

Co Vám můžeme nabídnout:

  • Interesting job position in a dynamically growing company
  • Opportunities for professional and career growth developed internationally
  • Flexible working hours
  • Professional training
  • 13 salary, transport allowance, meal vouchers, 5 weaks of vacation, pension plan contribution and other ...

If our offer appeals to you and you meet the above requirements, please respond via this application and attach your CV. We are looking forward to talking to you!

Benefity

  • Práce z domova
  • Finanční bonusy / prémie
  • 13., případně 14. plat
  • Kariérní růst
  • Firemní akce
  • Pružná pracovní doba
  • Kafetérie
  • Příspěvek na stravování
  • Příspěvek na dopravu
  • Přátelské prostředí
  • Parkoviště

Detaily o pracovním místě:
Firma: Sécheron Hasler CZ, spol. s r.o.
Lokalita: Praha
Pracovní pozice: Mechanical Design Engineer
Směnnost práce fulltime
Nástup do práce od: IHNED
Nabízená mzda: neuvedeno
Nabídka přidána: 9. 5. 2024
Odpovědět na inzerát    Buďte první, kdo se na danou nabídku práce přihlásí!
  Přidejte se bezplatně k 84 026 uživatelům.
  • Proč hledat práci na HitPrace.cz?
    Chci se registrovat
    Můžete vybírat z nabídky úřadů práce, dalších portálů práce, agentur i zaměstnavatelů
Praha - Nabídka práce v okolních lokalitách
Zaujala Vás nabídka práce na pozici Mechanical Design Engineer ve městě Praha? Pošlete svůj životopis firmě Sécheron Hasler CZ, spol. s r.o. ještě dnes.