Recruitment support with German | fully remote job

Moravskoslezský kraj, Ostrava

POPIS POZICE:
Would you like to gain experience in HR/recruitment?
Do you speak advanced English and German?
Are you ready to start your new career in a dynamic multinational environment?

If yes, we are looking forward to your CV!

Job tasks:
- Supporting our local teams in Germany with tasks related to the hiring process – in English and German language
- Prescreening candidates in German and English
- Adhering to business standards and goals set up by your manager
- Cooperation on improvement process - helping in identifying knowledge and process gaps
- Observing trends and reporting
- Suitable for graduates

BENEFITY:
- 5 weeks of paid holiday
- Meal vouchers or home office allowance
- Multisport card

POŽADAVKY:
- Fluent English and German (B2)
- Pro-active and communicative personality
- Solid command of MS Excel and Word
- Previous experience with administration tasks or customer service is very welcomed
- Ability to work in an international team
- Additional european language is a plus

Detaily o pracovním místě:
Firma: Grafton Recruitment
Lokalita: Ostrava
Odvětví práce: Administrativní pracovník
Pracovní pozice: Recruitment support with German | fully remote job
Směnnost práce fulltime
Nástup do práce od: IHNED
Nabízená mzda: neuvedeno
Nabídka přidána: 3. 2. 2024
Odpovědět na inzerát    5 lidí si již prohlédlo tuto nabídku práce.
  Přidejte se bezplatně k 84 026 uživatelům.
  • Proč hledat práci na HitPrace.cz?
    Chci se registrovat
    Můžete vybírat z nabídky úřadů práce, dalších portálů práce, agentur i zaměstnavatelů
Ostrava - Nabídka práce v okolních lokalitách
Zaujala Vás nabídka práce na pozici Recruitment support with German | fully remote job ve městě Ostrava? Pošlete svůj životopis firmě Grafton Recruitment ještě dnes.
Pokud hledáte další podobné nabídky práce, podívejte se na aktuální pracovní místa Ostrava - Administrativní pracovník