Junior Accounts Payable Analyst

Hlavní město Praha, Praha

Are you a fresh graduate or a junior candidate excited about accounting and finance? Join the team of our international client as Junior Accounts Payable Analyst at the Prague branch and gain experience in a multinational company producing many of the strongest brands of everyday care products.

POPIS POZICE:
  • Timely and accurate processing of Accounts Payable for EMEA countries
  • Processing invoices in the accounting system and keeping records for company purposes
  • Processing payment requests from vendors and solving any discrepancies
  • Processing customer inquiries and requests
  • Maintaining continuous communication with vendors regarding payments and related documents

PROFIL KANDIDÁTA:
  • Proactive mindset and willingness to learn
  • Communicative English at least at B2 level
  • Keen interest in accounting and finance
  • Strong MS Excel skills and good skills in other MS Office tools
  • 1 to 2 years of experience in finance or accounting, or a degree in finance, business administration or accounting
  • Knowledge of SAP and Salesforce is a plus

NABÍZÍME:
  • Work experience in an international team
  • Work in an attractive location in Prague 5
  • 5 weeks of holidays and 5 sick days per year
  • Remote work for up to 2 days a week
  • Meal allowance of CZK 115 per day
  • Flexipass budget of CK 12,000 per year
  • Monthly travel allowance
  • Quarterly contribution for sports and wellbeing

Detaily o pracovním místě:
Firma: MANPOWER
Lokalita: Praha
Odvětví práce: Ekonomika, účetnictví, bankovnictví
Pracovní pozice: Junior Accounts Payable Analyst
Nástup do práce od: IHNED
Nabízená mzda: neuvedeno
Nabídka přidána: 8. 5. 2024
Odpovědět na inzerát    Buďte první, kdo se na danou nabídku práce přihlásí!
  Přidejte se bezplatně k 84 026 uživatelům.
  • Jak Vám pomůžeme při hledání práce a pro profesní růst?
    Jdu do toho!
    Inzeráty z portálů práce, agentur, zaměstnavatelů i úřadů práce na jednom místě
    Přístup do Akademie HitPráce s videi pro Váš profesní růst
Praha - Nabídka práce v okolních lokalitách
Zaujala Vás nabídka práce na pozici Junior Accounts Payable Analyst ve městě Praha? Pošlete svůj životopis firmě MANPOWER ještě dnes.
Pokud hledáte další podobné nabídky práce, podívejte se na aktuální pracovní místa Praha - Ekonomika, účetnictví, bankovnictví