Jak vypadá žádaný pracovník budoucnosti? Týmový hráč, který pracuje sám
Význam tzv. futureskills – dovedností budoucnosti – sílí ve všech oborech. Digitální gramotnost nebo schopnost sebeřízení jsou pro chod firmy zásadní. Učí se nejlépe přímo v praxi, většině nových pracovníků ale chybí.
Nedostatek měkkých dovedností, a tím i nižší výkon v prvním zaměstnání přiznává až 72 procent lidí. „Mladí lidé se na trhu práce cítí zpočátku nejistí. Potřebují trénovat práci ve skupině, naučit se pracovat s různými zdroji a umět si je také nalézt, nebát se komunikovat a oslovit i cizího člověka s prosbou o radu nebo konzultaci. Mezery mají především v komunikačních dovednostech a v práci s technologiemi. Smartphone mají většinou na zábavu, ale dost často jim dělá problém ověřit si správnost informací, které na internetu konzumují, nebo pracovat v různých nástrojích pro spolupráci a efektivitu jako například tabulkové editory nebo sdílení dokumentů,“ poukázala realizátorka programu Samsung Tvoje šance #futureskills Lucie Mairychová.
V době turbulentních změn na trhu práce jsou to právě dovednosti budoucnosti, které spojuje kontinuita. Člověka budou provázet v každém odvětví celý profesní život. „Dynamika moderního trhu práce vytváří tlak na schopnost učit se novým věcem u všech pracovníků. Nikdo nemá jistotu, že současné pracovní postupy budou za pár let stejně funkční. Vzhledem k rychlé automatizaci společnosti nejspíš nebudou. Tvrdé dovednosti jako digitální gramotnost je proto třeba neustále posouvat a ‚aktualizovat‘. Oproti tomu měkké dovednosti, jako komunikaci s lidmi, práci v týmu, být empatický a uvědomovat si rozdílnosti každého jednotlivce, se nejspíš budou hodit stejně i v budoucnosti,“ uvedla Lucie Mairychová.