Komunikace s obtížnými lidmi je někdy náročná. Nenechte si jejich věčnou nespokojeností zkazit náladu

Datum publikování na HitPrace.cz: 7. 9. 2021
Komunikace s obtížnými lidmi je někdy náročná. Nenechte si jejich věčnou nespokojeností zkazit náladu

Na pracovišti se mnohdy setkáme s lidmi s různými typy povah a vlastností. Kolegové jsou různorodí a ne vždy si s každým padnete do oka. 


Někteří spolupracovníci jsou „suchaři“, kteří jsou věčně se vším nespokojeni a mnohdy otráví náladu na celému pracovnímu týmu. Nezkoušejte na ně svůj smysl pro humor, setkáte s nepochopením a dalším přívalem stížností na vše možné.


Neměňte svůj komunikační styl a nesnažte se změnit ten jejich

Nikdy se nepokoušejte změnit svůj styl komunikace. Pokus o změnu jejich komunikačního stylu vás jen frustruje a naštve. Místo toho se přizpůsobte jejich stylu. Pokud očekávají velmi podrobné zprávy, zapomeňte na prolomení ledu vtipy nebo mluvením o sportu. Připravte si ty složité zprávy a pokračujte k dalšímu úkolu. 


Věnujte jim pozornost

Staňte se horlivým posluchačem a pokaždé věnujte plnou pozornost jejich monologu. Jedním z důvodů, proč může být tato osoba tak výstřední, je to, že postrádá sociální dovednosti a může se cítit osaměle. Řekněte: „Prosím, řekněte mi, jak jste se ke svému rozhodnutí dostali, abych tomu plně porozuměl.“ Najednou se změníte z nepřítele na spojence. Opravdu si můžete poslechnout cestu ke smysluplnému partnerství. 


Neberte si jejich slova osobně

Neberte jejich drsná slova a odtažité chování osobně. Pamatujte, že vás nevyčleňují. Chovají se tak ke každému.


Vyhněte se konfrontaci

Když se konverzace stane konfrontací, použijte tuto strategii: „Mohli bychom si naplánovat čas, kdy si o tomto problému promluvíme zítra? Přes noc si oba vše v klidu promyslíme.“ Oddech od verbálních střetů často vytváří příznivější klima pro vyjednávání. 


Vyjednávejte na vašem „domácím hřišti“

Jednejte na místě, kde se vy cítíte dobře a sebejistě. Ve své doméně bude pravděpodobně působit panovačněji. Ve vaší je méně pravděpodobné, že bude chtít rozkazovat. Pokud ve sportu existuje výhoda domácího hřiště, totéž platí pro obchodní svět. 

HitPrace.cz
Autor:
Platforma pro spojení zaměstnavatelů s uchazeči o zaměstnání.