Čeští šéfové očima podřízených: umí delegovat, ale pokulhávají v odměňování i komunikaci

Datum publikování na HitPrace.cz: 19. 7. 2021

Čeští zaměstnanci i jejich šéfové si neprocházejí aktuálně snadným obdobím. Není proto překvapením, že lidé vnímají u svých nadřízených zejména slabiny. Mezi ty nejčastější patří neschopnost odměnit dobře odvedenou práci, pokulhávající komunikace a práce s motivací. Ze silných stránek vyzdvihují zaměstnanci delegování úkolů a rozhodování. K přednostem patří i řízení týmu, ale ne při vzdálené práci. Vyplývá to z čerstvého průzkumu společnosti Enehano Solutions.


Aktuální průzkum mezi více než 500 respondenty ukázal, že zaměstnanci jsou směrem ke svým nadřízeným poměrně kritičtí. Minimálně nějakou jejich slabinu vnímá 93 % lidí. Většina dotázaných si je vědoma také silných stránek svých nadřízených, ovšem celá pětina zaměstnanců v průzkumu uvedla, že dle jejich zkušeností čeští šéfové žádnou silnou stránku nemají.


„Poměrně negativní výsledky souvisejí s nelehkou situací, ve které se firmy a jejich zaměstnanci nacházejí. Obzvlášť vedoucí pracovníci v korporacích si museli rychle zvyknout na řízení týmu na dálku, se kterým neměli na rozdíl od start-upů mnohdy téměř žádné zkušenosti,“ říká Jiří Mach, CEO společnosti Enehano Solutions, která se specializuje na digitální transformaci firem.


Delegování jako základ Nejvíce zmiňovanou silnou stránkou českých šéfů je podle průzkumu delegování úkolů, které lze označit za jednu ze základních manažerských dovedností. 29 % zaměstnanců ho hodnotí u nadřízených kladně, naopak jen 9 % lidí uvádí, že šéfové delegování úkolů neovládají.


Zdroj: Personalista.com
Otevřený internetový HR magazín.