Jak vysvětlit, proč hledáte práci během pandemie

Datum publikování na HitPrace.cz: 16. 3. 2021
Jak vysvětlit, proč hledáte práci během pandemie

Od pandemie, která na trhu práce začala v polovině března, nezaměstnanost stoupla. Odhaduje se, že do konce roku stoupne celosvětově nezaměstnanost o 6,9%.

Dobrá zpráva je, že v současnosti se odhady nenaplňují, trh práce se však změnil. Pokud ale právě nemáte práci a hledáte zaměstnání, jak vysvětlíte svou současnou situaci v zaměstnání potenciálním zaměstnavatelům?

Naštěstí náboroví manažeři jsou si vědomi všeho, co se děje. Navigují také v globální zdravotní krizi a pravděpodobně pochopí kontext vaší nezaměstnanosti.

Je vždy prospěšné přistupovat k tématu upřímně a čestně, když se ucházíte o novou práci a jdete na pohovor.

Jak vysvětlit vaši situaci?

Hledání zaměstnání během pandemie, když jste na chvíli bez práce, se může jevit jako těžké, ale je důležité zůstat pozitivní. I když je to těžká doba, zaměstnavatelé se budou více zajímat o kandidáta, který řeší situace mimo svoji kontrolu s „chladnou hlavou“.

To, jak se prezentujete na svých aplikačních materiálech i na pohovoru, se může mírně lišit v závislosti na specifikách vaší situace. Ať už jste byli propuštěni, jste na dovolené, nebo jen aktivně hledáte novou pozici kvůli nejistotě ve vašem oboru nebo ve vaší společnosti, podívejte se na tyto tipy, jak prezentovat to nejlepší.

Propouštění

V životopisu a průvodním dopise objasněte zaměstnavatelům, že vaše propouštění nebylo způsobeno problémy s výkonem.

Pokud jste byli propuštěni déle než měsíc, nezapomeňte jim poskytnout informace o tom, co jste dělali během své pracovní nečinnosti. Ukažte, jak jste získali další certifikace nebo příslušné školení, přihlásili jste se dobrovolně nebo jste se aktivně zapojili do budování profesionální sítě.

Proaktivní uchazeč o zaměstnání

I když jste nebyli propuštěni, můžete pracovat ve společnosti s budoucností, která se cítí nejistá a chce se připravit na možnost propouštění. Pokud se podnikání významně zpomalilo, spolupracovníci byli propuštěni nebo zredukováni, nebo se vaše pracovní zátěž snížila, může to být známkou toho, že je čas začít hledat novou práci.

Pokud tomu tak je a nejste nezaměstnaní, nemusíte si dělat starosti s vysvětlením mezery v zaměstnání ve svých prezenčních materiálech. Během pohovoru však buďte upřímní.

HitPrace.cz
Platforma pro spojení zaměstnavatelů s uchazeči o zaměstnání.

Autor článku: Martina Novotná
Copywriterka specializující se na témata spojená s pracovním trhem a personalistikou. Pro pracovní portál HitPrace.cz píše články již od roku 2017.