Myslíte na práci i ve svém volnu?

Datum publikování na HitPrace.cz: 16. 3. 2021
Myslíte na práci i ve svém volnu?

Ať už svou práci milujete nebo ji nenávidíte, pravděpodobně v nějakém okamžiku přemýšlíte o práci mimo pracovní dobu. Zejména ve chvílích, kdy narazíte na protivného klienta či závažnější problém. Přemýšlíte, jak se vypořádat s nejnovějšími nařízeními svých šéfů a připravujete se o zasloužený odpočinek. Přemýšlení o práci při rodinné večeři či věnování se vašim koníčkům vás připraví o radost, kterou obvykle z těchto věcí máte. Existují tipy pro trénink mozku, které vám pomohou nechat „práci v práci“.

Vytvořte si přechodové rituály

Docházení do práce a z práce je fyzický čin, který vás odděluje od zaměstnání. Pokuste se ještě přidat něco mentálního. Pusťte si hudbu, zavolejte někomu z přátel nebo rodiny a zeptejte se jich najejich den. Zaměření na jiné lidi a jejich potřeby je skvělý způsob, jak se dostat přemýšlení o práci zvlastní hlavy.

Dejte svému mozku jiný problém, který je potřeba vyřešit

Pokud se vaše mysl neustále vrací k práci, zaměstnejte ji jinak. Kam vyrazíte s rodinou příště na výlet, co pořídíte za dárky k blížícím se narozeninám, výročí někoho z blízkých, jakou barvou vymalujete ložnici – možností je mnoho a ani tyto záležitosti za vás pravděpodobně nikdo nevyřeší.

Stanovte si čas na přemýšlení o práci

Pokud vás trápí nějaký závažný pracovní problém, jehož řešení se prostě nevyhnete, určete si čas, kdy o problému popřemýšlíte. Naplánujte si „stres na později“. E-mailem ,který musíte vyřídit v pondělí dopoledne si nelámejte hlavu během víkendu a stanovte si, že o něm popřemýšlíte u pondělní ranní kávy. Čeká vás v týdnu náročné obchodní jednání? Stanovte si čas den předtím na přípravu a během volna se věnujte něčemu jinému. Váš mozek potřebuje vědět, že bude čas přemýšlení o těchto záležitostech, ale nyní to není. Mozek se vašemu rozhodnutí přizpůsobí, když bude znát konkrétní čas.HitPrace.cz
Platforma pro spojení zaměstnavatelů s uchazeči o zaměstnání.