5 tipů pro kybernetickou bezpečnost z domova

Datum publikování na HitPrace.cz: 13. 1. 2021
5 tipů pro kybernetickou bezpečnost z domova

Jednou z výzev práce z domova je, že jste svou vlastní technickou podporou. Naštěstí existuje několik snadných věcí, které můžete udělat, abyste ochránili sebe a svá zařízení,když pracujete doma. A mnohé z nich jsou levné a snadné i pro ty nejnáročnější techniky.

Nainstalujte a aktualizujte antivirové programy

I když většina nových zařízení přichází s nějakou formou antivirové ochrany, je obecně dobré nainstalovat lepší a aktuálnější službu ochrany. A bez ohledu na to, jaký druh antivirové ochrany instalujete, pravidelně ji aktualizujte. Hackeři stále hledají nové způsoby, jak se dostat do vašeho zařízení, a vaše nejlepší obrana je dobrý útok.

Aktualizujte operační systém

Líbí se vám nebo ne, připomenutí ke stažení, restartu a aktualizaci vašich zařízení patří mezi nejlepší bezpečnostní tipy pro práci z domova. Tyto drobné úpravy často obsahují opravy, které pomáhají zařízením zůstat v bezpečí a bez starostí. Ano, mohou být otravné, ale udržovat aktuální operační systém je snadný (a obvykle bezplatný) způsob, jak se chránit.

Zabezpečte router a modem

Pokud neznáte rozdíl mezi nimi, je to váš modem, který umožňuje vaší domácí síti připojit se k internetu, a váš router je zařízení, které umožňuje připojení všech vašich zařízení. Každé z těchto zařízení má výchozí heslo a pokud jste ho nikdy nezměnili, jste zranitelní. Hackeři vědí, že lidé nemění výchozí hesla a využívají toho. Zkontrolujte tedy pokyny a změňte hesla. Když jste u toho, zkontrolujte aktualizace firmwaru pro tato zařízení. Stejně jako váš operační systém, i váš router a modem potřebují občasnou aktualizaci.

Přejděte do soukromí

Chcete-li svoji kybernetickou bezpečnost posunout na další úroveň, zvažte při používání internetu použití virtuální privátní sítě(VPN). VPN vytváří soukromou síť z veřejného připojení k internetu a maskuje vaše online aktivity. To pomáhá chránit vaše hesla a další citlivé informace, které by hackeři mohli zneužít.

Dávejte si pozor na falešné e-maily

Ano, pravděpodobně jste zjistili, že sesazený nigerijský král ve skutečnosti nepřenese na vás své bohatství, pokud mu pošlete pár tisíc na pokrytí jeho výdajů. A víte, že jste nevyhráli zahraniční loterii, do které si nepamatujete vstup. Hackeři a další podvodníci na to také přišli, proto přišli s kreativnějšími způsoby, jak se dostat do vašeho zařízení a do vaší sítě. A díky pandemii existuje více schémat, než kdykoli předtím. Bezpečnostní tipy pro práci z domova vždy zahrnují opatrnost vůči e-mailům, které vypadají legitimně, ale jsou „vypnuté“. Je snadné pořídit si screenshoty skutečných log od společností elektronického obchodování, bank nebo dokonce od vašeho zaměstnavatele a vytvořit tak „oficiálně“ vypadající e-mail. A podvodníci často vytvářejí podobné e-mailové adresy, které by vás mohly vyhodit, pokud nebudete věnovat pozornost. Například většina legitimních společností má své doménové jméno jako součást své e-mailové adresy (osoba@nafirma.cz).

Pokud však nevěnujete pozornost, nemusíte si všimnout mírného rozdílu v e-mailové adrese (osoba@na-spolecnost.com, osoba@nafirma.cz). Otevření těchto e-mailů by vám a vašim zařízením mohlo způsobit spoustu problémů. Naštěstí většina e-mailových programů dokáže tyto podvody vyčichat a varovat vás, než cokoli uděláte. Začněte nový e-mail a obraťte se na osobu, která vám poslala e-mail.



HitPrace.cz
Autor:
Platforma pro spojení zaměstnavatelů s uchazeči o zaměstnání.