Tempo růstu nezaměstnanosti roste - koronakrize se na něm podepisuje
Tempo, s jakým roste počet nezaměstnaných žen, je o třetinu rychlejší než u mužů. Ještě v březnu byl počet nezaměstnaných žen srovnatelný s počtem nezaměstnaných mužů. Dokonce bylo více nezaměstnaných mužů. Od dubna, kdy se začaly naplno projevovat důsledky koronavirové pandemie, se tempo růstu nezaměstnanosti žen zvyšuje. Koncem listopadu bylo v ČR téměř o 8 tis. více nezaměstnaných žen než mužů. Mezi pandemií nejvíce zasažené obory patří totiž právě ty, ve kterých nacházejí uplatnění převážně ženy.
Podle MPSV vzrostl v listopadu podíl nezaměstnaných ze 3,7 % na 3,8 %. V praxi to znamená 274 526 lidí bez práce, z toho 141 212 žen a 133 314 mužů. Meziročně se míra nezaměstnanosti zvýšila o 1,2 %. Na začátku pandemie, tedy v měsíci březnu, byla míra nezaměstnanosti žen i mužů 3 %. Ke konci listopadu se však počet nezaměstnaných žen zvýšil na 3,9 %, zatímco mužů na 3,6 %. V nominálních číslech se, ve srovnání s březnem, jedná o téměř třetinový nárůst. „Mezi ekonomicky aktivním obyvatelstvem ve věku od 15 do 64 let je aktuálně více nezaměstnaných žen než mužů. Zatímco muži dominují sektoru průmyslu a stavebnictví, ženy naopak sektoru služeb, který patří mezi ty pandemií nejvíce zasažené,“ říká Jan Wiesner z Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.
„V následujících letech bude počet nezaměstnaných žen vyšší než počet nezaměstnaných mužů. Je to dáno tím, že v sektorech, které jsou nejvíce postižené a ve kterých dominuje sezónnost, nacházejí uplatnění především ženy. Tomu je třeba přizpůsobit také systém rekvalifikací, které je nutné modifikovat a zefektivnit natolik, abychom tomuto negativnímu trendu dokázali čelit,“ říká Vít Jásek, výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů ČR.