Soumrak stravenkového giganta Sodexo? Společnost trápí prohlubující se krize

Datum publikování na HitPrace.cz: 11. 12. 2020

Francouzské společnosti Sodexo, jednomu z velkých poskytovatelů benefitů v segmentu stravování a služeb i na českém trhu, výrazně klesají zisky. Krize v důsledku pandemie koronaviru zasazuje tomuto stravenkovému gigantovi velkou ránu.  


Za fiskální rok končící 31. srpna 2020 vykázala společnost Sodexo, která nabízí stravenky Gastro Pass, čistou ztrátu ve výši 315 milionů Eur, což znamená ve srovnání se ziskem 665 milionů Eur poměrně rapidní pokles.


 „Fiskální rok 2020 byl příběhem dvou polovin. Do konce února jsme byli na správné cestě s naším zaměřením na strategickou agendu růstu, pokud jde o růst a produktivitu s realizací velkých kontraktů,“ uvádí Denis Macheul v úryvku zprávy o zisku společnosti uveřejněné na portálu Vending Times ze dne 29. října 2020.


Dle jeho slov pandemie koronaviru však plány narušila. Zatímco v první polovině fiskálního roku společnost skutečně vzrostla o 3,2 %, ve druhé polovině roku naopak zaznamenala pokles o 27,5 % vlivem protipandemických opatření COVID-19. Provozní zisk tedy celkově klesl na 65 milionů EUR z 1,06 miliardy EUR v uplynulém roce.


Největší ránu zasadil společnosti zejména segment sportu, volného času a firemních služeb, který poklesl o 88 %. Dále pak oblast vzdělávání, obchodu a správy, která poklesla o 47,2 %. Pokud jde o budoucnost, společnost očekává, že organické výnosy budou v první polovině fiskální roku 2021 dále klesat o 20-25 %.


Zdroj: HR News
Zprávy a novinky z HR