Freelancer: Výhody a nevýhody nezávislého pracovníka

Datum publikování na HitPrace.cz: 29. 9. 2020
Freelancer: Výhody a nevýhody nezávislého pracovníka

Nezávislý pracovník – freelancer - je osoba samostatně výdělečně činná, která nabízí své služby a často pracuje pro několik klientů najednou. Někteří jsou však jedním projektem natolik zaneprázdněni, že ho nejprve dokončí, než začnou další. Nezávislí pracovníci obvykle vydělávají peníze na základě práce a za svou práci účtují hodinové nebo denní sazby. Práce na volné noze je obvykle krátkodobá. Některé z nejčastějších nezávislých zaměstnání jsou v kreativních odvětvích, jako je grafický design, copywriting, vývoj webových stránek nebo fotografie; nezávislí pracovníci však mohou pracovat téměř v každém odvětví založeném na službách, jako je překládání, poradenství nebo stravování.

Benefity, které přináší práce na volné noze

Pokud uvažujete o tom, že se stanete nezávislým pracovníkem, je důležité zvážit výhody a nevýhody práce na volné noze. Mezi benefity práce na volné noze patří:

Flexibilní pracovní rozvrh: můžete si vybrat, které hodiny chcete pracovat, a můžete si nastavit vlastní rozvrh, aby vyhovoval ostatním závazkům.

Výběr a rozmanitost: zatímco zaměstnancům se často říká, pro které klienty pracovat, jako nezávislý pracovník, můžete si vybrat své projekty a omezit se na konkrétní trhy nebo odvětví.

Větší kontrola: můžete si nastavit vlastní cíle a mít větší slovo ve směru svého podnikání.

Nevýhody práce freelancera

Menší stabilita: protože práce na volné noze závisí na dosažení dostatečného počtu klientů, mnoho nezávislých pracovníků má menší finanční stabilitu a menší záruku budoucí práce než zaměstnanci.

Méně výhod: mnoho společností nabízí výhody pro své zaměstnance, například pojištění nebo příspěvek na penzijní spoření. Freelancer si „příspěvky“ stanovuje sám.

Na vše je sám: spolehnutí se na kolegu nebo jeho pomoc je pro freelancera nemyslitelné. Někdy jeobtížné bez pomoci plnit své závazky.


HitPrace.cz
Autor:
Platforma pro spojení zaměstnavatelů s uchazeči o zaměstnání.