3 tipy co dělat, když přestane chodit výplata?

Datum publikování na HitPrace.cz: 24. 6. 2020
3 tipy co dělat, když přestane chodit výplata?

Jste zopovědným pracovníkem, který vždy dobře odvedl svou práci, ale výplata na váš účet ještě nedorazila? Důvodem pravděpodobně nejsou vaše pracovní výkony, ale krachující firma, ve které pracujete. Většina lidí si nad nevyplacenou mzdou zanadává a naštvaně nechá celou věc plavat, protože nevěří v úspěšné řešení. 

Insolvenční řízení zaměstnavatele

Pokud je váš zaměstnavatel již v insolvenčním řízení není to to dobré, ale nevěste hlavu a nevzdávejte boj o to, co vám patří. Návrh k soudu určitě podejte. Zda je váš zaměstnavatel v insolvenčním řízení, zjistíte během pár minut v insolvenčním rejstříku. 

Požádejte o prolacení mzdy úřad práce

Málokdo ví, což je velká škoda, že vaši mzdu vám může proplatit jakýkoliv úřad práce. Zjistěte, zda je na vašeho zaměstnavatele podán insolvenční návrh nebo na něj bylo vyhlášeno moratorium (odklad splatnosti závazků). Pokud splňuje tyto podmínky, můžete si zažádat o proplacení vaší dlužné mzdy za vykonanou práci. Kromě mzdy můžete nárokovat proplacení dovolené, nemocenské nebo odstupného.

Žádost si podejte bez ohledu na to, jaký typ pracovního poměru jste měli se zaměstnavatelem uzavřenou. U dohody o provedení práce je podmínkou, že musíte vydělavat více než 10 000 kč a tudíž si hradíte zákonné pojištění. Naopak vám úřad práce neproplatí cestovní náklady, odměny, stravenky apod. 

Další podmínkou k proplacení vaší dlužné mzdy je počet měsíců, který vám úřad práce proplatí. 

Jsou pouze tři, ale je na vás, které tři měsíce si vyberete. Vybírat však můžete pouze od data, kdy byl podán návrh na insolvenční řízení. Maximální částka, která vám může být proplacena je 44 256 kč. Pro nově vzniklé dluhy od letošního května se částka navýšila na 47 828 kč. 

Podejte si žádost včas

Od chvíle, kdy je na vašeho zaměstnavatele vyhlášeno moratorium, máte přesně 5 měsíců a 15 dní  lhůtu, kdy si máte právo nárokovat náhradu vaší mzdy. 


HitPrace.cz
Autor: Petra Hornová
Platforma pro spojení zaměstnavatelů s uchazeči o zaměstnání.