JAVA DEVELOPER | VIENNA - AUSTRIA | REMOTE

POPIS POZICE:
We are seeking a highly skilled and self-motivated individual to join our team as a Java developer at an international company based in Vienna. If you thrive in a fast-paced and challenging environment and are committed to delivering exceptional results, we would love to hear from you.

As a Java developer at our company, you will be responsible for designing, developing and maintaining high-performance Java applications that meet the needs of our clients. You will also work on numerous projects, including web applications or mobile applications.

The objective of this role is to design, develop and maintain high-quality Java applications at the company.
The role involves collaborating with teams in other departments to identify and prioritise requirements.

BENEFITY:
* Flexible working hours and the possibility of remote work
* Health insurance
* Meal bonuses
* Company training and development
* Events and activities
* Educational support

POŽADAVKY:
* 2+ years of demonstrable experience in Java development
* Strong knowledge of Java language and web development frameworks like Spring or Hibernate
* Working knowledge of database technologies (MySQL, Oracle)
* Advanced level of spoken and written English (B2+) or German (B2+)
* Familiarity with agile software development methodologies (Agile or Scrum)

Detaily o pracovním místě:
Firma: Grafton Recruitment
Lokalita:
Odvětví práce: Developer
Pracovní pozice: JAVA DEVELOPER | VIENNA - AUSTRIA | REMOTE
Směnnost práce fulltime
Nástup do práce od: IHNED
Nabízená mzda: 110 000 Kč - 150 000 Kč
Nabídka přidána: 15. 5. 2024
Odpovědět na inzerát    Buďte první, kdo se na danou nabídku práce přihlásí!
💡 Doporučuji: Podívejte se na video 6 tipů pro životopis, díky kterým získáte pozvánku na pohovor, které Vám pomůže s přípravou životopisu a motivačního dopisu pro zvýšení šancí na pozvání na pohovor.

Přidejte se bezplatně k 84 026 uživatelům.
  • Jak Vám pomůžeme při hledání práce?
    Inzeráty z portálů práce, agentur, zaměstnavatelů i úřadů práce na jednom místě
    Přístup do Akademie HitPráce s videi pro Váš profesní růst
Zaujala Vás nabídka práce na pozici JAVA DEVELOPER | VIENNA - AUSTRIA | REMOTE ve městě ? Pošlete svůj životopis firmě Grafton Recruitment ještě dnes.
Pokud hledáte další podobné nabídky práce, podívejte se na aktuální pracovní místa - Developer