Štěstí versus tvrdá práce - co vede k úspěchu?

Datum publikování na HitPrace.cz: 5. 6. 2020
Štěstí versus tvrdá práce - co vede k úspěchu?

S úspěchem v práci je to jedna věc. Často ho spojujeme s výkonným postavením, plným platem a mnoha prestižemi. Tato myšlenka však zdaleka nedosahuje toho, co se plánuje, protože plánování kariéry, profesní cíle a touhy jsou stejně rozmanité jako osobní postoje k životu. Bez ohledu na to, zda jste investiční bankéř, zakladatel začínajícího podniku nebo administrativní pracovník - všichni chceme vědět: „Co je důležité pro úspěch ve vaší práci?“

Žhavé téma

Zdá se, že tato otázka vzkvétá několik let. Nespočet koučů a seminářů slibuje snadnou odpověď na více či méně peněz. Hledání jednoho zázračného vzorce se už dávno stalo obchodem. Zvláště často slyšíme, že určité vlastnosti, jako vytrvalost, vášeň a odhodlání, mohou kariéru podporovat. To vlastně zní logicky, už naše babičky říkaly: „Pokud něco chcete, musíte pro to něco udělat!“ Vzorec pro profesionální úspěch je tedy velmi jednoduchý. Pokud chcete být úspěšní, musíte jen tvrdě pracovat. Ale je to opravdu dost?

Záleží i na štěstí a náhodě

Italský vědec Alessandro Pluchino nechtěl být s tímto jednoduchým vzorcem spokojen a zjistil, že jsou důležité další faktory úspěchu. Ve studii on a jeho kolegové z University of Catania zjistili, že průběh naší kariéry závisí také na štěstí a náhodě. Vědci netvrdí, že štěstí je jediným rozhodujícím faktorem. Jejich data však ukazují, že mnoho lidí postrádá klíčové kroky k profesnímu úspěchu, nevnímají šťastné náhody a nové cesty, protože se příliš soustředí na optimalizaci svých dovedností.

Talent také není zárukou úspěchu

Studie nejen ukazuje, že uznání a použití šťastných náhod má dopad na naši kariéru. Vědci se také pokusili otestovat vztah mezi úspěchem a talentem simulací kariérních cest tzv. „agentů“ pomocí matematického modelu. Výsledek: nejtalentovanější lidé jsou zřídka nejúspěšnější. Nejúspěšnější lidé často pocházejí ze skupiny poměrně průměrných talentovaných lidí. Znamená to tedy, že tvrdá práce za to nestojí, závazek není odměněn a talent je zcela irelevantní? Ukazuje studie konečně, že bychom se měli jen posadit a čekat na šťastnou shodu okolností, aby se o vše postaralo?


HitPrace.cz
Autor: Petra Hornová
Platforma pro spojení zaměstnavatelů s uchazeči o zaměstnání.